Kwietniowa wycieczka szkolna do Trójmiasta
Od 13 do 15.04. 2023 uczestniczyliśmy w wycieczce szkolnej do Trójmiasta. Nasza podróż rozpoczęła się od wypadu do Gdyni i Sopotu. Nie mogło zabraknąć spaceru po urokliwym Monciaku oraz przechadzki po sopockim molo. Pogoda przywitała nas serdecznie i wiosennie: świeciło piękne słońce i mogliśmy podziwiać polskie morze skąpane w jego blasku.
Kolejnego dnia wybraliśmy się do Muzeum Solidarności w Gdańsku. Budynek muzeum zachwyca wspaniałą architekturą: jego bryła, rdzawe elementy fasady, wykorzystane również jako materiał wewnątrz, nawiązuje do pomieszczeń stoczni, w których w 1980 rodził się najbardziej znany na świecie ruch pracowniczy, czyli Solidarność.
Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca w niczym nie przypominało oglądania typowych wystaw czy obiektów muzealnych- to była raczej pełna wzruszeń i emocji wyprawa do świata, którego już nie ma, zbliżenie się do ludzi, którym zawdzięczamy życie w wolnym kraju, o czym zdajemy się na co dzień zapominać. Kolejne części ekspozycji zachwycały nas pomysłowością aranżacji, oryginalną estetyczną stroną wystawienniczą. Dzięki temu mogliśmy poczuć klimat tamtych dni, kiedy robotnicy negocjowali z rządem treść porozumień sierpniowych, a potem je podpisywali. Podziwialiśmy siłę i odwagę pracowników stoczni, niezłomność przywódców tego ruchu, charyzmę jego lidera- Lecha Wałęsy. To była magiczna lekcja historii najnowszej, w czasie której mogliśmy wsiąść do policyjnej suki, stanąć przy koksowniku z czasów stanu wojennego czy też zasiąść do “Okrągłego stołu”. Na koniec- magiczny moment- złożyliśmy swoje wpisy w niezwykłej księdze pamiątkowej, którą tworzyła instalacja z czerwono- białych kartoników, układających się w napis: Solidarność, na których każdy ze zwiedzających mógł zanotować swoje wrażenia, odczucia, podziękowania. Zwieńczenie wizyty w Muzeum Solidarności to chwila zadumy w ostatnim z muzealnych wnętrz- minimalistycznej i monumentalnej zarazem sali Jana Pawła II, ozdobionej jedynie wielkim napisem o jakże wymownej treści: “Spojrzeć w oczy drugiego człowieka i zobaczyć w nich nadzieję oraz niepokoje brata czy siostry- to odkryć sens solidarności”. (Jan Paweł II)
Tego samego dnia zwiedzaliśmy także wystawę Sybille Bergemann w Muzeum Narodowym, prezentującą bogaty i różnorodny dorobek jednej z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. W twórczości Bergemann przeważają czarno-białe fotografie ukazujące codzienne życie we wschodnich Niemczech, okres transformacji oraz późniejsze, przedstawiające w formie reportaży Nowy Jork, Tokio, Paryż i São Paulo.
Po roku 1990, kiedy w ramach zleceń dla magazynu „Geo” artystka podróżowała przez Afrykę i Azję, dominująca stała się fotografia barwna. Prace fotografki ujęły nas w szczególności czułością, empatią, zaangażowaniem i wrażliwością obrazową, z jaką ukazuje ona swoich bohaterów.
Wolne chwile spędzaliśmy na spacerach po starówce, wędrówkach wzdłuż Motławy, smakowaniu miejscowej kuchni.
Gdańsk nas inspiruje i zachwyca!
Klasa IV ta z Opiekunami: Anna Głąbińską i Joanną Rogowską