Mamy certyfikat SZKOŁA DIALOGU 2011 r.
11 stycznia przedstawiciele klasy 2TC wraz z p. prof. Grażyną Jezierska i p. prof. Janem Gwoździem w ramach swojego projektu „Śladami zapomnianego Narodu”, zostali zaproszeni na Galę w Pałacu Staszica na Krakowskim Przedmieściu. Projekt był realizowany dzięki pomocy Fundacji Szkoły Dialogu. Uczniowie przygotowali wystawę dotyczącą „białych plam na mapie po Narodzie Żydowskim”, która został wyświetlona w warszawskim metrze oraz którą można było oglądać w Galerii Niespokojna (uroczyste otwarcie odbyło się 14 października 2011 r. i uczestniczyły w nim władze dzielnicy Wola). Ekspozycja zewnętrzna odbyła się również w parku przy budowie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Gala była podsumowaniem kolejnej już edycji Forum Dialogu Między Narodami, której zadaniem jest poszerzanie wiedzy o wielowiekowej tradycji Żydów wśród młodzieży. Wzięło w niej udział ponad 800 uczniów z 32 szkół w tym 13 z Warszawy. Najlepsze projekty zostały nagrodzone. Nasza szkoła zajęła II miejsce w konkursie na projekt w Polsce i I miejsce w Warszawie oraz dostaliśmy certyfikat Szkoły Dialogu 2011r. Również I miejsce w konkursie na esej zajęła Agnieszka Kornacka. Na galę przybyło ponad 200 zaproszonych gości. Byli to przedstawiciele władz miasta i dyplomaci, którzy zabrali głos: Ambasador Izraela w Polsce, Zvi Rav-Nera; Ambasadora USA w Polsce, Lee Feinsteina; Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Mirosław Sielatycki; Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Włodzimierz Paszyński; Przewodniczący Rady Forum, Henryk Wujec i Prezes Forum Dialogu Między Narodami Andrzej Folwarczny.
Żydzi stanowili przed II wojną światową 10 procent populacji Polskiej, która wpłynęła na nasz kraj. Młodzież przygotowując projekty miała dzięki temu swój wkład w rozwój społeczny i kulturalny naszego kraju. Podkreślił to Mirosław Sielatycki “Ważna jest także tematyka projektu – pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach – która sprawia, że ma on wymiar nie tylko dydaktyczny, ale i moralny” Gościom została pokazana prezentacja projektu Szkoły Dialogu i wyniki pracy zaangażowanych uczniów. „Jesteście awangardą” – mówił do uczniów Ambasador Izraela w Polsce w swoim przemówieniu – “Rozmawiamy bez przerwy o tym, co było, jak było”, “ale przecież to przyszłość jest najważniejsza, Wy jesteście najważniejsi (…) nie ma słów by określić, jak ważna jest Wasza praca.”
Nagrody zostały uhonorowane przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy, Friends of the Forum, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk, Gminę Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Wydawnictwo WAM oraz Wydawnictwo „Znak”.
Cały projekt był nie lada wyzwaniem, dla samej klasy jak i dla każdego z osobna. Uczniowie mogli zrealizować się, jako przyszli fotografowanie oraz odkryć, to, co dotąd nie było odkryte. Najpierw odbyli oni cykl warsztatów ze swoimi trenerkami p. Małgorzatą Kruszewską i p. Hanną Zielińską, które wzbogaciły obszernie wiedzę na temat śladów Narodu Żydowskiego w Warszawie. Warsztaty odbyły się w szkole i po za nią – na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej oraz na terenie byłego Getta. Następnie sami, pod opieką nauczycieli p. prof. Jezierskiej i p. prof. Gwoździa dalej zbierali informacje, wykonywali fotografie i prace plastyczne. Między innymi wybrali się w plener rysunkowy z p. prof. Jezierską. W ten sposób chcieli upamiętnić i pokazać to, obok czego codziennie przechodzimy nie zwracając uwagi – Żydowskie miejsca i kulturę. Wszystko to, złożyli w całość, jako wystawę „Śladami zapomnianego narodu”. „Program +Szkoła Dialogu+ oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci” – powiedział podczas gali Andrzej Folwarczny – prezes Forum Dialogu Między Narodami.
Gratulujemy sukcesu!
red. Agnieszka Kornacka
foto. Agnieszka Kornacka, Krzysztof Durmaj
no images were found