Szkoła wyjątkowa, o unikalnym profilu kształcenia i niezwykle bogatych tradycjach. Znajdą tu miejsce rozwoju osobistego i zawodowego wszyscy ci, dla których zatrzymywanie czasu i nadawanie życiu barw jest spełnianiem dążeń i marzeń. Warunkiem ich powodzenia jest uzyskanie rzetelnej wiedzy i umiejętności fotograficznych. Szkoła jest tego gwarantem poprzez nowoczesne programy nauczania i zaplecze techno-dydaktyczne.
Program nauczania w zakresie kształcenia zawodowego obejmuje przedmioty:
W szkole kształci się około 600 uczniów i jest w niej zatrudnionych ponad 60 nauczycieli.
Są wśród nich egzaminatorzy maturalni oraz w zawodach fotograf, fototechnik, technik fotografii i multimediów.
Uczniami Technikum jest młodzież, która ukończyła gimnazjum. Nauka trwa cztery lata. Uczniowie przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie fototechnik,
a od roku szkolnego 2017/2018 – technik fotografii i multimediów. Absolwenci technikum przystępują do egzaminu maturalnego. Program nauczania obejmuje specjalistyczne przedmioty zawodowe oraz przedmioty ogólnokształcące, w tym w zakresie rozszerzonym: matematykę i język angielski. Drugim nauczanym językiem obcym jest język niemiecki. Umiejętności praktyczne uczniowie zdobywają podczas zajęć w pracowniach szkolnych,
a także w trakcie praktyk zawodowych, organizowanych w ponad 80 firmach branży fotograficznej i pokrewnych.
Nauka trwa trzy lata. Program nauczania obejmuje łączenie teorii poznawanej w trakcie zajęć lekcyjnych z praktyką u pracodawców, a także przedmioty ogólnokształcące, w tym język angielski. Praktyki zawodowe uczniowie odbywają w firmach i studiach fotograficznych. Absolwenci przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie fotografa.
Stanowią alternatywną drogę do uzyskania kompetencji fototechnika i fotografa, a od roku szkolnego 2017/2018 – technika fotografii i multimediów. Uczestnikami kursów mogą być absolwenci każdego typu szkoły począwszy od gimnazjum. Zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym (sobotnio-niedzielnym). Ukończenie kursu umożliwia przystąpienie
do zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Realizowana jest w oparciu o stosowne przepisy prawa oświatowego, dostosowane do potrzeb rynku pracy programy nauczania i nowoczesne metody dydaktyczne. Odbywa się ona w odnowionym, bogato wyposażonym w środki dydaktyczne budynku szkolnym i renomowanych instytucjach branży fotograficznej zlokalizowanych w mieście. O właściwą jakość edukacji dbają wysoko wykwalifikowani nauczyciele.
Szkoła nie tylko kształci, ale jest również pierwszym miejscem ukazywania własnych dokonań artystycznych uczniów, a także promotorem prezentacji ich dorobku w środowisku miasta. Codzienna obecność w szkole przypomina spacer po galeriach.
Efektem oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych są liczne wystawy prac uczniowskich. Zdjęcia wykonane przez młodych adeptów fotografii prezentowane były m.in. w Zamku Królewskim, Galerii Stara Prochownia, Pałacu Chodkiewiczów, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Handlowym „Złote Tarasy”, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy – Muzeum Woli, Muzeum J. Piłsudskiego, Muzeum „Stacja Warszawa”, Galerii 2 piętro, Ambasadzie Niemieckiej w Warszawie oraz w Technikmuseum i na Dworcu Głównym w Berlinie.
Szkoła osiąga wyróżniające się w skali kraju wyniki egzaminów zewnętrznych, zdobywając w rankingu miesięcznika Perspektywy status Złotego, Srebrnego lub Brązowego Technikum.
Realizacja licznych projektów fotograficznych przyniosła szkole spektakularne sukcesy.
Są nimi tytuły: Szkoła zawodowa najwyższej jakości, Szkoła z klasą 2.0, Szkoła z pomysłem, IT-Szkoła, Szkoła – ambasador Parlamentu Europejskiego, Szkoła w ruchu, WF z klasą, Uczniowie z klasą i Szkoła Dialogu oraz certyfikat szkoły wspierającej uczniów uzdolnionych WARS i SAWA. Szkoła może także poszczycić się innymi znaczącymi osiągnięciami: główną nagrodą w III Gali Programów Edukacji Kulturalnej w kategorii szkół ponadgimnazjalnych za realizację projektu fotograficznego „Zmiana miejsca zamieszkania. Niemcy w Warszawie, Polacy w Berlinie” oraz wyróżnieniem Prezydenta m. st. Warszawy za realizację współpracy międzynarodowej.
O randze nauczanego w szkole zawodu świadczą coroczne sukcesy szkoły w Warszawskim Turnieju Zawodów.
Inspiracją do samorealizacji w twórczości fotograficznej są szkolne i zewnętrzne konkursy fotograficzne, które stają się okazją do konfrontacji własnych dokonań z dokonaniami innych.
Kształcenia ogólnego i zawodowego nie można pozbawiać elementów wychowania. Źródłami inspiracji działań wychowawczych są wyniki analiz potrzeb uczniów i ich rodziców, a także spostrzeżenia nauczycieli.
Szkoła nie zapomina także o konieczności pracy na rzecz szeroko rozumianej profilaktyki, realizując w każdym roku szkolnym bogatą jej ofertę. Realizatorami działalności profilaktycznej są pracownicy szkoły, organizacje pozarządowe, instytucje porządku publicznego, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz młodzieży.
Szkoła zatrudnia 2 doświadczonych pedagogów szkolnych. Współpracuje również z rejonową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz poradniami specjalistycznymi.
Dobre przygotowanie zawodowe zapewniają uczniom odpowiednio wyposażone pracownie przedmiotowe i szkolne studia fotograficzne, umożliwiające kontakt z nowoczesnymi technologiami obrazowania oraz z dobrej klasy analogowym i cyfrowym sprzętem fotograficznym. Szkoła dysponuje 6 studiami fotograficznymi wyposażonymi w profesjonalne systemy oświetlenia, ruchome tła, blendy, stoły bezcieniowe, statywy i światłomierze. W placówce funkcjonuje 8 pracowni komputerowych (Microsoft PC i Apple) z oprogramowaniem do obróbki grafiki rastrowej i wektorowej (Adobe Master Collection), montażu filmów i dźwięku, internetowych projektów multimedialnych oraz animacji i efektów specjalnych. Rozwój uczniowskich zainteresowań wspiera dobrze wyposażona biblioteka szkolna. Jej zbiory, obok tradycyjnych, zawierają także materiały na innych nośnikach informacji. Także miłośnicy sportu znajdą w Zespole Szkół Fototechnicznych doskonałe możliwości rozwijania sprawności fizycznej na nowoczesnym, wielofunkcyjnym boisku szkolnym, w sali gimnastycznej oraz siłowni.
Współpraca z pracodawcami jest dla szkoły jednym z jej najważniejszych zadań, ukierunkowanym na przygotowanie uczniów do pełnienia satysfakcjonujących ról na współczesnym rynku pracy. Organizacja zajęć praktycznych u pracodawców wymaga kontaktu z dużą liczbą wyselekcjonowanych zakładów i instytucji, działających w szeroko rozumianej branży fotograficznej. W szkoleniu uczniów uwzględniają one potrzeby szkoły, a szkoła dostosowuje swoje programy i wymagania do aktualnych potrzeb rynku pracy. Każdy z wybranych przez szkołę około 80 pracodawców legitymuje się wykorzystywaniem najnowszych technologii i sprzętu, oferuje wysoką jakość świadczonych usług oraz przyjazną dla zdobywania umiejętności praktycznych atmosferę. Stałą obecność „praktykantów ze „Spokojnej” potwierdzają takie uznane firmy jak: Studio Tęcza, Pin-up Studio, Studio Matys, Zamek Królewski, Miejski Ogród Zoologiczny, Polska Agencja Fotografów Forum, Agora S.A.
Dodatkowym elementem współpracy z pracodawcami są regularne spotkania z nimi na terenie szkoły, które przybierają formę warsztatów, lekcji doradztwa zawodowego i zajęć pogłębiających zainteresowania.
Szkoła należy do grona warszawskich liderów działań międzynarodowych. Dla naszych uczniów współpraca ze szkołami Unii Europejskiej odgrywa dużą rolę: pozwala im poznać lepiej kulturę, historię i dorobek innych krajów, pogłębić wiedzę ogólną i z zakresu fotografii, podnieść swoje kompetencje społeczne oraz nawiązać ciekawe kontakty osobiste.
Zrealizowaliśmy liczne projekty współpracy międzynarodowej ze szkołami z różnych krajów europejskich (Niemcy, Austria, Turcja, Holandia, Litwa, Rumunia, Czechy):
Szczególnym partnerem szkoły w budowaniu europejskiego wymiaru kształcenia zawodowego jest Zentrum fȕr fotografische Ausbildung z Berlina, z którym szkoła współpracuje już
od ponad 20 lat.
Absolwenci szkoły są przygotowani do pracy w zawodzie fotografa, fotoreportera, grafika komputerowego, operatora zdjęciowego oraz rzeczoznawcy materiałów i sprzętu fotograficznego. Znajdują zatrudnienie w firmach i studiach fotograficznych, agencjach prasowych i reklamowych, redakcjach czasopism.