Szkoła finalistą Konkursu „changes/chances@work”
Zespół Szkół Fototechnicznych i Zentrum fȕr fotografische Ausbildung z Berlina przystąpili do zorganizowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży konkursu pt. „changes/chances@work”. Przedmiotem konkursu było zorganizowanie i przeprowadzenie dwustronnych projektów wymiany młodzieży, poświęconych tematyce orientacji zawodowej młodych ludzi i ich sytuacji na rynku pracy. Jego cele to:
- Popularyzowanie problematyki orientacji zawodowej młodych ludzi i ich sytuacji na rynku pracy;
- Kształtowanie w młodzieży postaw odpowiedzialności za swoją przyszłość zawodową oraz twórcze wykorzystywanie własnego potencjału;
- Budowanie sieci kontaktów wśród organizatorów polsko-niemieckich wymian młodzieży oraz stworzenie dla nich platformy wymiany wiedzy i doświadczeń.
Zgłoszony do konkursu projekt obejmuje całe spektrum doradztwa zawodowego dla przyszłych fotografów i fototechników. Jego realizacja odbywać się będzie w trakcie wizyt w Polsce i Niemczech. Rozpocznie się ona ćwiczeniami interpersonalnymi pozwalającymi na poznanie się wszystkich uczestników. W programie spotkań znajdzie się omówienie systemów szkolnictwa w obu krajach, z uwzględnieniem kształcenia zawodowego, w tym zwłaszcza w branży fotograficznej. Istotnym elementem programu będzie także poznanie i porównanie struktury, zasad organizacji, standardów i wymogów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe fotografów i fototechników. Uczestnicy programu stworzą również rekomendacje dla innych szkół kształcących w zawodzie dotyczące sposobów realizacji treści programu nauczania.
Rozwój osobistych kompetencji związanych z zawodem nastąpi poprzez poznanie branżowego rynku pracy w obu krajach. W wyniku testów predyspozycji zawodowych i umiejętności ustalone zostanie potencjalne miejsce każdego uczestnika na rynku pracy, a poprzez warsztaty zawodowe rozwinięte zostaną umiejętności fotografia/fototechnika. Ich tematyka związana będzie z kształtowaniem wrażliwości artystycznej i kreatywności w sposobie patrzenia na siebie, innych ludzi i miasta partnerskie. Dopełnieniem warsztatów będą sesje fotograficzne, obejmujące swoim zakresem różne dziedziny fotografii: portret, reportaż miejski, architekturę i modę,
Ważnym efektem projektu stanie się pogłębienie wiedzy i rozwój umiejętności w zakresie poszukiwania pracy w wyuczonym zawodzie. Młodzież pozna sposoby aktywnego poszukiwania miejsca zatrudnienia w obu krajach, instytucje i portale działające w tym zakresie, nabędzie umiejętność sformułowania życiorysu zawodowego wg wzorów obowiązujących w Niemczech, Polsce i Unii Europejskiej, a także pozna sposoby budowania portfolio właściwie dokumentującego wiedzę i umiejętności zawodowe. Uczniowie pogłębią również umiejętność autoprezentacji potencjalnemu pracodawcy. Dodatkowo poznają podstawy marketingu i reklamy usług fotograficznych.
Udział w projekcie wezmą, jako prowadzący zajęcia, specjaliści z zakresu preorientacji zawodowej i przedstawiciele pracodawców, z którymi obie instytucje współpracują.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oceniła nasz projekt wyjątkowo wysoko, gdyż znalazł się on w gronie najlepszych. Szkoła otrzyma w związku z tym pełne dofinansowanie programu, zgodne ze stawkami ryczałtowymi tej organizacji.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.pnwm.pl.
Jednocześnie przypominamy, że oczekujemy na decyzję w sprawie dofinansowania przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży projektu, który realizować będziemy wspólnie z Walter-Gropius-Schule z Bochum.