Tydzień Nauk Ścisłych (18-22 listopada 2013)
Kochamy fotografię, ale rozumiemy, że świat wokół nas jest wielce skomplikowany. Aby swobodniej się w nim poruszać i lepiej rozumieć jego strukturę, zorganizowano w szkole Dni Nauk Ścisłych. To one znają odpowiedź na nurtujące nas trudne pytania, to im zawdzięczamy lepsze i pewniejsze poruszanie się w złożonej rzeczywistości naszych czasów.
Dzień Matematyki
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki. Uczniowie udekorowali korytarze szkolne plakatami, na których przedstawione zostały różne ciekawostki matematyczne. Na lekcjach uczniowie układali domino z zapisanym hasłem matematycznym, uczestniczyli w zabawach edukacyjnych rozwiązując kalambury, a także grali w „Piotrusia” kartami, na których zamieszczone zostały różnego typu proste działania.
Kolejną niespodzianką przygotowaną dla uczniów były „rebusy matematyczne” ukryte w różnych miejscach na terenie szkoły. Zadanie polegało na odnalezieniu rebusów i odgadnięciu 7 haseł przedstawionych na rysunkach. Uczniowie poradzili sobie z nimi doskonale.
Następną atrakcją było uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze przedstawienie sinusoidy. Najciekawszy okazał się jednak konkurs układania kostki Rubika na czas. Do konkursu zgłosiło się kilku kandydatów. Najlepszy wynik osiągnął uczeń klasy II TC Jakub Herman, który ułożył kostkę w czasie 37,35 s, drugie miejsce uzyskał uczeń klasy I TD Łukasz Tabeński (46,82s). Wśród dziewcząt najlepszy wynik osiągnęła Agata Pawińska z klasy I TD z czasem 64,06s. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się również łamigłówki zręcznościowe rozwijające logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną.
Dzień Matematyki udowodnił nam, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa.
Dzień Chemii
Dnia 22 listopada w ramach tygodnia poświęconego naukom ścisłym gościliśmy w naszej szkole studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej – członków Chemicznego Koła Naukowego “Flogiston”, którzy podczas dwóch pokazów przybliżyli uczniom ZSF świat chemii eksperymentalnej. Zaprezentowali oni doświadczenia obfitujące w dużą ilość efektów kolorystycznych, świetlnych i dźwiękowych, opatrzone ciekawym i pełnym humoru komentarzem. Publiczność miała okazję podziwiać m.in. płomienie o różnych barwach (od karminowej do zielonej), roztwory zmieniające kolory podczas mieszania lub przelewania, mieszaniny ulegające samozapłonowi a także fotobłysk na bazie proszku błyskowego używanego dawniej w fotografii. Nie obyło się również bez dymu a pokaz został zakończony z hukiem, powstałym w wyniku detonacji mieszaniny pirotechnicznej
Dzień Fizyki
20 listopada był Dniem Fizyki. Na jego motyw przewodni wybraliśmy Światło i dźwięk. Uczniowie klas pierwszych wysłuchali wykładu profesora T. Stacewicza z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na temat „Źródła światła. Od świecy do lasera”. Podczas wykładu profesor zaprezentował ćwiczenia laboratoryjne przedstawiające różnorodne źródła światła, powstawanie różnego rodzaju światła laserowego i za pomocą prezentacji multimedialnej omówił dorobek najważniejszych twórców źródeł światła sztucznego. W pracowni fizyki prof. K. Zawadzki opowiedział uczniom o powstawaniu dźwięku oraz zaprezentował instrumentalnie dźwięki o różnych częstotliwościach. Także zgromadzeni uczniowie mieli okazję zademonstrować swoje umiejętności w zakresie koordynacji współbrzmień dźwiękowych na syntetyzatorach dźwięku i gitarach elektrycznych. Wysłuchaliśmy również kilku utworów instrumentalnych i wokalnych.
Przygoda z fizyką okazała się na tyle interesująca, że uczniowie zaproponowali powtórzenie działań w kolejnym roku szkolnym.
Dzień Geografii
Geografia to nie tylko mapy, wykresy, skały, ukształtowanie terenu, szerokości i długości geograficzne. Geografia to także podróżowanie. Do najpiękniejszych miejsc na Ziemi zabrali nas uczniowie klas III technikum i I szkoły zasadniczej, którzy zaprezentowali plakaty promujące atrakcje geograficzne całego świata.
Ale geografia to nie tylko ciekawa przygoda, lecz także poważna nauka o otaczającym nas świecie. Wiedza z tej dziedziny nie jest nam obca. Udowodnili to uczestnicy konkursu drużynowego, którego zadania były nieraz zaskakujące: „Samochód jak wiatr” czy „Drapieżna rzeka”. Trudne terminy geograficzne stały się też hasłami krzyżówek rozwiązywanych przez wszystkich zainteresowanych tą formą zabawy edukacyjnej uczniów.
Dzień Biologii
W ramach Tygodnia Nauk Ścisłych świętowaliśmy również Dzień Biologii. Zdecydowaliśmy się podkreślić dwa aspekty przedmiotu: różnorodność biologiczną i konieczność jej ochrony, a także potrzebę kształcenia w zakresie pierwszej pomocy. Gościliśmy wykwalifikowanego ratownika medycznego, który wraz ze Szkolną Drużyną Pierwszej Pomocy przeprowadził szereg pozoracji i przeszkolił nas w przywoływanym zakresie. Pozorantami, jak i osobami ratującymi byli uczniowie naszej szkoły, amatorzy ratownictwa – póki co :). O drugim aspekcie dyskutowaliśmy na zajęciach lekcyjnych. Bazę naukową stanowiły filmy edukacyjne i gry dydaktyczne. Zaskakujące, że świat przyrody jest tak tajemniczy i intrygujący!
To był tydzień pełen wrażeń!
no images were found