CHARAKTERYSTYKA KLAS PIERWSZYCH
W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
5-letnie Technikum Fototechniczne
Oddziały: I TA, I TB, I TC, I CAN
- zawód: technik fotografii i multimediów,
- program rozszerzony z przedmiotów: matematyka, język angielski,
- język obcy nowożytny: angielski i niemiecki.
Do podjęcia nauki w tej szkole zachęcamy absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej zainteresowanych zgłębianiem tajników wiedzy z zakresu fotografii klasycznej i cyfrowej, filmu, grafiki komputerowej i technik multimedialnych. Uczniowie korzystają z pracowni komputerowych, w tym cyfrowej obróbki obrazu, oraz pracowni fotograficznych. W programie nauczania klasy znajdują się język angielski i język niemiecki. Zapewniamy miejsca praktyk w ponad 80 zakładach, studiach fotograficznych i punktach usługowych renomowanych firm branży audiowizualnej oraz pokrewnych, mających w swojej strukturze organizacyjnej komórki zajmujące się fotografią, grafiką, filmem i dźwiękiem, archiwizacją oraz tworzeniem stron internetowych i projektów multimedialnych.
Kształcenie zawodowe obejmuje dwie kwalifikacje: Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu oraz Realizacja projektów graficznych i multimedialnych. Po ukończeniu kształcenia z zakresu danej kwalifikacji uczniowie przystępują do zewnętrznego egzaminu zawodowego. Tytuł technika fotografii i multimediów uzyskuje się po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji oraz ukończeniu szkoły.
Oddział I TC to klasa z innowacją filmową, w której uzupełnienie realizowanych przez klasy I TA i I TB programów kształcenia ogólnego i zawodowego stanowią dodatkowe treści związane z technicznymi aspektami realizacji filmów. Jej uczniowie w szerszym zakresie kształtować będą praktyczne umiejętności związane z rejestracją i montażem filmów oraz pogłębiać wiedzę z zakresu filmoznawstwa.
Oddział I CAN jest klasą pod patronatem firmy CANON, oferującą dodatkowo:
- Cykliczne warsztaty fotograficzne organizowane przez CANON;
- Prezentacje najnowszego sprzętu firmy CANON;
- Konkursy fotograficzne dla uczniów pod patronatem firmy CANON.
W procesie rekrutacji do Technikum Fototechnicznego przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki, informatyki i języka angielskiego (jeśli na świadectwie nie ma oceny z języka angielskiego, to z innego języka obcego nowożytnego, z którego ocena jest wyższa).
3-letnia Branżowa Szkoła Fototechniczna I stopnia
Oddział I BF:
- zawód: fotograf,
- język obcy nowożytny: angielski
Do podjęcia nauki w tej szkole zachęcamy absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej zainteresowanych fotografią klasyczną i cyfrową. Uczniowie korzystają z pracowni fotograficznych i komputerowych. Zapewniamy miejsca praktyk w ponad 60 zakładach, studiach fotograficznych i punktach usługowych renomowanych firm branży fotograficznej i pokrewnych. Pod koniec etapu edukacyjnego uczniowie przystępują do zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikację Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu, a po ukończeniu szkoły uzyskać dyplom w zawodzie fotograf.
Kształcenie można kontynuować w branżowej szkole II stopnia lub w ramach kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych w zakresie kwalifikacji z technikum: Realizacja projektów graficznych i multimedialnych. Po potwierdzeniu kwalifikacji oraz uzyskaniu wykształcenia ogólnego na poziomie liceum można otrzymać dyplom w zawodzie technik fotografii
i multimediów, a po ukończeniu branżowej szkoły II stopnia – zdawać egzamin maturalny.
W procesie rekrutacji do Branżowej Szkoły Fototechnicznej I stopnia przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki, informatyki i języka angielskiego (jeśli na świadectwie nie ma oceny z języka angielskiego, to z innego języka obcego nowożytnego, z którego ocena jest wyższa).